Dlaczego wyłączność?

Dlaczego wyłączność?

Czym jest wyłączność?

„Wyłączność” to potoczna nazwa umowy pośrednictwa z klauzulą wyłączności, która uprawnia tylko jedno biuro do wprowadzenia danej nieruchomości na rynek, jednakże nie daje mu wyłącznego prawa do jej sprzedaży, jak to często mylnie jest odbierane. Oznacza to, że jeśli pozyskasz klienta na własną rękę, masz prawo sprzedać mu swoją nieruchomość bez udziału biura.

Oprócz umowy na wyłączność, funkcjonuje także umowa zwykła, zwana „otwartą”. Ta pierwsza zawierana jest między właścicielem nieruchomości, a tylko jednym biurem, druga natomiast pozwala na współpracę z kilkoma biurami jednocześnie. Która z umów będzie korzystniejsza dla Ciebie? Oceń sam na podstawie dalszej lektury.

ilość czy jakość?

 

Rozważając nawiązanie współpracy z biurem nieruchomości logicznym wydaje się, że im więcej firm zajmie się sprzedażą Twojej nieruchomości tym lepiej. Ale czy na pewno?

Podpisując umowy „otwarte” z wieloma biurami jednocześnie, zorganizujesz pewnego rodzaju wyścig szczurów, ponieważ finalnie tylko jeden agent otrzyma wynagrodzenie za sprzedaż Twojej nieruchomości. A skoro wyścig, to musi być na czas, czyli pojawia się pośpiech, który przełoży się na jakość oferty przedstawiającej Twoją nieruchomość w Internecie. Dlaczego? Ponieważ nieruchomość powinna być odpowiednio przygotowana do zdjęć, na co niestety nie możesz liczyć w przypadku wyścigu szczurów, gdyż nie ma na to czasu. Biura depczą sobie po piętach, przez co zdjęcia są wykonywane w trakcie pierwszego spotkania i przedstawiają stan aktualnie zastany, który zazwyczaj nie jest taki jak być powinien do publikacji w Internecie.

Przy umowie na wyłączność jest zupełnie inaczej. Agent może na spokojnie zaznajomić się z nieruchomością i poinstruować Cię jak należy przygotować ją do sesji fotograficznej, która odbędzie się w innym, dogodnym dla Ciebie terminie, byś miał czas na jej przygotowanie, dzięki czemu Twoja nieruchomość zyska na tle konkurencyjnych ofert, co wpłynie na większe zainteresowanie i szybszą sprzedaż w wyższej cenie.

chaos czy ład?

 

Kiedy zorganizujesz wyścig szczurów, każdy z agentów będzie chciał pokazać Twoją nieruchomość niezwłocznie po tym, jak tylko zadzwoni do niego nowy klient, by zdążyć przed konkurencją. Finalnie przełoży się to na mnóstwo bombardujących Cię telefonów i prezentacje Twojej nieruchomości w najmniej dogodnych dla Ciebie momentach, często burząc Twoje plany. Takie nagłe wizyty pozbawią Cię również możliwości odpowiedniego przygotowania wnętrza, które przecież nie zawsze wygląda idealnie kiedy tętni w nim życie, a trzeba pamiętać, iż pierwsze wrażenie jest najważniejsze!

W przypadku współpracy na wyłączność masz kontakt tylko z jednym agentem, który dostosuje termin prezentacji do Twoich możliwości, a nawet umówi kilku klientów po sobie, by zaoszczędzić Ci czasu i stresu. A czemu stresu? Ponieważ według powszechnej opinii osób sprzedających swoją nieruchomość, to właśnie prezentacje są najbardziej stresujące w całym procesie sprzedaży. Stąd też dość często pokazujemy nieruchomości bez udziału właścicieli, którzy na czas prezentacji wychodzą na spacer. Taka forma nie bez znaczenia jest również dla kupujących, którzy podczas takiej prezentacji czują się mniej skrępowani, przez co łatwiej im poczuć się jak u siebie i podjąć decyzję o zakupie.

dzień pokazowy, współpraca, odpowiedzialność

 

Dzięki współpracy w formule wyłączności, możemy zorganizować „dzień pokazowy”, podczas którego bardzo często klienci decydują się na zakup nieruchomości. Dzieje się tak dlatego, że jednego dnia jest wielu oglądających, co mobilizuje klientów do szybszego podjęcia decyzji, z obawy przed utratą oferty. Tobie oczywiście zaoszczędzi to czasu i stresu, bo nie musisz przygotowywać nieruchomości przed przyjściem każdego klienta. Jak się zapewne domyślasz, taka forma sprzedaży nie jest niestety możliwa przy umowie „otwartej”.

Decydując się na powierzenie sprzedaży swojej nieruchomości tylko jednemu biuru, odpowiedzialność za cały proces spoczywa tylko na nim, a nie rozmywa się, jak w przypadku umowy zwykłej. Podnosi to presję wywiązania się z umowy, tym samym zwiększając zaangażowanie w proces poszukiwania klienta na Twoją nieruchomość.

Zawsze współpracujemy z innymi biurami, dlatego z chęcią pokażemy Twoją nieruchomość ich klientowi. Oznacza to, że jeśli nawiążesz współpracę tylko z nami, na pewno nie stracisz żadnego potencjalnego kupca.

 

Masz pytania?
Porozmawiaj z naszym ekspertem

Krzysztof Moryson

Ekspert ds. obsługi klienta

+48 788 209 807
biuro@panorama-nieruchomosci.net