fbpx

Home staging

Home staging? A co to właściwie jest?

Kiedy spotykam się z osobami chcącymi sprzedać bądź wynająć swoje mieszkanie lub dom, a nie słyszeli nigdy wcześniej o home staging’u, mówię im, że z nieruchomościami jest trochę jak z ludźmi.

Gdy widzimy kogoś codziennie, jak np. swojego partnera, to czy zauważamy jak się starzeje? Nie.
A gdy nie widzieliśmy kogoś przez kilkanaście lat, ja mam tak często z aktorami w telewizji, to czy nie mówimy: “O, ten to się postarzał.”?

Dokładnie tak samo jest z naszym domem czy mieszkaniem. Przebywając w nim każdego dnia, nie zauważamy pewnych usterek, które się w nim pojawiają, albo po prostu się do nich przyzwyczajamy jeśli nie są zbyt dokuczliwe. Ale kiedy przychodzi do nas osoba chcąca kupić lub wynająć naszą nieruchomość, w pierwszej kolejności dostrzega właśnie te usterki, na które my już nie zwracamy uwagi, albo wydają nam się mało istotne.

Dzieje się tak, ponieważ taką mamy naturę, że w pierwszej kolejności dostrzegamy wady. Dlatego warto by osoba postronna jaką jest home stager, spojrzała swoim obiektywnym, krytycznym okiem na Twoją nieruchomość i dostrzegła w niej to, na co Ty już nie zwracasz uwagi, a co na pewno dostrzegą klienci, a następnie zajęła się usunięciem tych wad, które często w cale nie są tak kosztowne w naprawie jak by się mogło wydawać, a dadzą zaskakujący efekt.

Poza tym, tak jak przywołany wcześniej proces starzenia, nasze mieszkanie również starzeje się w swoim całościowym wyglądzie na tle innych, nowszych lub niedawno wyremontowanych mieszkań, ponieważ moda na wykończenia wnętrz wciąż się zmienia i to co mogło się nam podobać dziesięć lat temu, dziś może być postrzegane jako passe.

Oczywiście dla nas, nasze mieszkanie jest zawsze najpiękniejsze i w cale nie muszą się nam podobać te aktualnie panujące trendy, ale pamiętajmy, że w chwili, kiedy decydujemy się na sprzedaż bądź wynajem naszej nieruchomości, ona ma się podobać klientom, a nie nam! I tu również z pomocą przychodzi home stager, który odpowiednimi zabiegami potrafi sprawić, by przy minimalnych nakładach finansowych, Twoja nieruchomość była postrzegana jako coś atrakcyjnego.

Każdy z nas zna takie zwroty jak: “Pierwsze wrażenie jest najważniejsze”, “Jak Cię widzą tak Cię piszą”, “Dobre wrażenie możesz zrobić tylko raz”. Czy są prawdziwe? Zapewne tak. Dlatego kolejną analogię nieruchomości do człowieka, którą przytaczam swoim klientom, dotyczy naszego wyglądu, kiedy wybieramy się na jakieś ważne spotkanie. Ubieramy się wtedy w najładniejsze rzeczy jakie mamy lub kupujemy specjalnie coś nowego, czyścimy buty, a może nawet idziemy do fryzjera.

A czy kiedy nasza nieruchomość trafia na rynek, to czy nie jest to dla niej takie właśnie ważne spotkanie, na którym powinna wypaść jak najlepiej, bo jak zrobi złe wrażenie na początku, to już później nawet najlepsze jej cechy nie będą w stanie zatrzeć tego złego wrażenia?

A co może być tym złym wrażeniem oprócz wcześniej przywołanych usterek?
Choćby słabej jakości zdjęcia, które mogą spowodować, że część osób odrzuci naszą nieruchomość już na etapie selekcji ofert w internecie, zagracone wnętrza, zapach gotujących się potraw podczas prezentacji, dym tytoniowy, szczekający pies czy ocierający się kot, słabe oświetlenie pomieszczeń, ogólny bałagan, nie mówiąc już o niepościelonych łóżkach, a nawet sam właściciel, który chodzi krok w krok za klientem nie pozwalając mu w spokoju przyjrzeć się wszystkiemu, gasząc przy okazji światło, gdy ten ledwo rzuci okiem na pomieszczenie, co by za dużo za prąd nie zapłacił.

Kiedy natomiast skorzystamy z usługi home staging’u, nasze mieszkanie zostanie odpowiednio przygotowane zarówno do profesjonalnej sesji zdjęciowej, która wykonywana jest w ramach takiej usługi, jak i do każdej prezentacji, a sama prezentacja zostanie poprowadzona przez home stager’a, bez udziału właścicieli, by klient mógł czuć się swobodnie i poczuć się jak u siebie, przez co łatwiej będzie mu się przekonać do mieszkania, a przecież na tym nam w końcu zależy, prawda?

Czy warto skorzystać z usługi home staging’u?

Wiele osób pyta mnie jaki jest sens inwestowania pieniędzy w nieruchomość, skoro i tak ją sprzedaje, a nowy właściciel pewnie i tak będzie wszystko robił po swojemu? Otóż właśnie jest to rodzaj inwestycji, a inwestycja co do zasady ma przynieść zysk i tu też tak jest, tylko w nieco innej formie. A w jakiej?

Jeśli nieruchomość wystawimy do sprzedaży bez jej odpowiedniego przygotowania, czyli home staging’u, to oczywiście uda nam się prędzej czy później ją sprzedać, ale proces ten zazwyczaj będzie trwał dużo dłużej, a my zmartwieni mijającymi miesiącami, w trakcie których nie udaje nam się sprzedać bądź wynająć naszego mieszkania czy domu, zaczynamy obniżać cenę. Czasem nawet kilkukrotnie, w całym procesie sprzedaży. W końcu pojawia się wyczekiwany klient, który jednak zaczyna negocjować cenę, bo widzi pewne usterki, których nie usunęliśmy i często zawyża ich realny koszt naprawy by mieć podstawę do obniżki ceny, a my zmęczeni już tym wszystkim opuszczamy mu jeszcze klika tysięcy, co w całości daje nam kilkunasto lub nawet kilkudzisięciotysięczną stratę? A czemu stratę? Bo gdybyśmy skorzystali z usługi home staging’u, to prawdopodobnie udałoby nam się uzyskać pierwotnie zakładaną cenę i mimo zainwestowania pewnej kwoty w home staging i tak byśmy zyskali, biorąc pod uwagę cenę sprzedaży bez odpowiedniego przygotowania nieruchomości. I to właśnie jest zysk z naszej inwestycji.

A ile kosztuje taka usługa?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż jest to uzależnione od zakresu prac jakie trzeba wykonać w danej nieruchomości, nie mniej jednak idea home staging’u jest taka, aby kwota inwestycji była możliwie jak najniższa.

Nasze realizacje

Napisać można wiele, ale nic tak do nas nie przemawia jak obrazy. A skoro do nas to i do Waszych przyszłych klientów, którzy właśnie “kupują oczami”.
Poniżej możesz zobaczyć niektóre z naszych dotychczasowych realizacji, by w 100% zrozumieć na czym polega home staging i czy rzeczywiście warto z takiej usługi skorzystać?

PRZED i PO-012PRZED i PO-002

PRZED i PO-013 PRZED i PO-007PRZED i PO-009 PRZED i PO-010 PRZED i PO-008 PRZED i PO-001 PRZED i PO

PRZED i PO-011 PRZED i PO-006 PRZED i PO-004 PRZED i PO-003

PRZED i PO-005Home staging certyfikat