fbpx

Umowa pośrednictwa „na wyłączność”.

administrator 9 marca 2020

Umowa pośrednictwa z klauzulą wyłączności – dlaczego warto?

Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami z klauzulą wyłączności, to wbrew wielu negatywnym stereotypom, rozwiązanie zwiększające szanse na korzystną i szybką sprzedaż Twojego mieszkania czy domu. O tym jakie są jej korzyści i dlaczego to idealny model współpracy, przekonasz się czytając poniższy artykuł.

Wbrew pozorom, podpisanie tzw. umów „otwartych” z kilkoma pośrednikami, wcale nie zwiększa szans na szybkie znalezienie klienta, skłonnego zapłacić za naszą nieruchomość ustaloną przez nas kwotę. Wręcz przeciwnie. Jasno określona strategia sprzedaży, za którą odpowiedzialna będzie jedna agencja, stanowi gwarant sukcesu.

Pośrednictwo szyte na miarę

Coraz więcej agencji pośrednictwa, które stawiają na jakość, a nie ilość, oferuje swoim klientom ekskluzywną ofertę współpracy na zasadzie wyłączności, dzięki czemu może dopasować odpowiednią strategię sprzedaży dla konkretnej nieruchomości, bo przecież każada nieruchomość jest inna. Umowa na wyłączność to odpowiedź na ewoluujące wymagania w zakresie sprzedaży nieruchomości oraz podniesienie satysfakcji klienta z wykonanej usługi pośrednictwa. Jakie są jej zalety? Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

1. Spersonalizowany pakiet rozwiązań

Podpisanie umowy na wyłączność z jednym, sprawdzonym pośrednikiem, to gwarancja otrzymania dedykowanej strategii działań, zwiększających szansę na korzystną sprzedaż nieruchomości. Rozwiązania są dobierane indywidualnie, a jasno określony cel i jego realizacja przez dedykowanego pośrednika – przekładają się na szybszą transakcję. Tylko współpraca z jednym pośrednikiem, który ma zagwarantowany zysk z przeprowadzonej transakcji, pozwoli na 100 % zaangażowanie w sprzedaż Twojej nieruchomości.

2. Obsługa VIP – dla każdego

Umowa z klauzulą wyłączności to przede wszystkim komfort dla właściciela nieruchomości. Cały proces związany z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży, tak nieruchomość trzeba przygotować do sprzedaży i prowadzeniem tej sprzedaży, spoczywa na barkach jednego pośrednika, na którym również spoczywa pełna odpowiedzialność za przeprowadzone działania, czego nie można oczekiwać w przypadku gdy sprzedaż prowadzi kilka firm jednocześnie. Klient kontaktuje się tylko z jednym przedstawicielem, który jest odpowiedzialny za całokształt działań, mających na celu jak najkorzystniejszą finalizację transakcji. Dzięki temu właściciel zyskuje cenny czas, jaki musiałby poświęcić na kontakt z kilkoma specjalistami i unika nagłych, nieskoordynowanych prezentacji z kilku biur, w rezultacie czego pokazywane mieszkanie jest zawsze odpowiednio przygotowane na prezentację.

3. Lepszy marketing

Agent wiedząc, że jest jedyną osobą odpowiedzialną za sprzedaż nieruchomości, dokłada wszelkich starań, aby wyróżnić daną ofertę, gdyż ma gwarancję, iż po finalizacji umowy, zwrócą mu się poniesione nakłady – inwestuje w pozycjonowanie i widoczność oferty na pierwszych stronach, oferuje szereg ponadstandardowych rozwiązań (home staging, profesjonalna sesja fotograficzna, zdjęcia z drona, baner reklamowy).

4. Terminowość umowy

Umowa na wyłączność określona jest ramami czasowymi, co dodatkowo wpływa na intensywność działań podejmowanych przez pośrednika. Okres jej obowiązywania ustalany jest indywidualnie z klientem. Nie ma więc ryzyka, że procedura związana ze sprzedażą nieruchomości będzie celowo przedłużana przez agencję.

5. Brak ukrytych adresów

Pośrednik mający wyłączność na ofertę może reklamować daną nieruchomość, podając jej dokładny adres, a także prezentując zdjęcia budynku i otoczenia, co znacznie zwiększa szansę na efektywną sprzedaż.

6. Prowizja za efekty

Podpisując umowę na wyłączność, klient jest zobowiązany do zapłaty prowizji tylko jednemu pośrednikowi. Nie ma więc ryzyka, że inne agencje upomną się o wynagrodzenie za pracę włożoną np. w promocję oferty.

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do tego typu współpracy, poczytaj opinie naszych dotychczasowych klientów 🙂

Zapraszamy.

Artykuł przygotowany we współpracy z ekspertem portalu GetHome.pl.