fbpx
Odnawialne źródła energii w nowoczesnym budownictwie

Odnawialne źródła energii a projekt domu

administrator 1 czerwca 2018

Odnawialne źródła energii a projekt domu

Coraz częściej zwracamy uwagę na ekologiczne rozwiązania. Podczas projektowania i budowy domu warto zaplanować systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii. Są one niezbędnym elementem domów energooszczędnych i pasywnych.

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne

Energię słoneczną można wykorzystać do wytwarzania energii elektrycznej, podgrzewania wody i ogrzewania budynku. Ogniwa fotowoltaiczne pozwalają na przekształcenie energii słonecznej w prąd elektryczny. Instalacje można zamontować na dachu budynku lub na specjalnym stelażu na gruncie. Na zyski z instalacji duży wpływ ma położenie geograficzne (szerokość) i kąt nachylenia dachu. Co ciekawe, energię pozyskuje się nie tylko latem, zimą także jest to możliwe.
Energię płynącą ze Słońca wykorzystują także kolektory słoneczne. Dzięki nim możliwe jest ogrzanie wody. W letnich miesiącach kolektory mogą w 100% zaspokoić potrzeby domowników związane z dostępem do ciepłej wody.

Energia z wiatru

Popularne są także domowe elektrownie wiatrowe. Najczęściej łączy się je z instalacjami fotowoltaicznymi. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z zielonej energii zarówno w chłodniejszych, jak i w cieplejszych miesiącach. Tego typu połączenie może zapewnić samowystarczalność energetyczną.

Energia z wnętrza ziemi

Ciekawym rozwiązaniem jest czerpanie energii z wnętrza ziemi. Pompy ciepła umożliwiają wykorzystanie ciepła z gruntu, ale także z wody i powietrza. Z tego rozwiązani korzystają nie tylko przedsiębiorcy, ale także właściciele domów jednorodzinnych. Zainstalowanie pompy ciepła to dość kosztowna inwestycja, a sam sprzęt dodatkowo musi być zasilany energią eklektyczną. Jednak w finalnym rozliczeniu czerpanie energii z wnętrza ziemi jest opłacalne.

Nowoczesne projekty domów

Domy energooszczędne, a także pasywne stają się coraz popularniejsze. Spełnienie wymagań dotyczących zużycia energii wymaga nie tylko odpowiedniego ocieplenia, ale też zastosowania odnawialnych źródeł energii. Budując dom, warto połączyć co najmniej dwie metody, np. panele słoneczne i elektrownię wiatrową. Dzięki temu zapewniamy sobie sporą niezależność energetyczną.

Odnawialne źródła energii to nie tylko oszczędności. Wykorzystanie zielonej energii to ważny element działań proekologicznych. Nowoczesne technologie umożliwiają utrzymanie optymalnej temperatury, zmniejszenie rachunków za energię i ograniczenie na przykład emisji szkodliwych substancji.

Szukasz działki lub domu? Sprawdź nasze oferty.