fbpx
Remont starego domu. Formalności i koszty.

Remont starego domu

administrator 24 maja 2018

Remont starego domu

Dom z ogródkiem to marzenie wielu osób. Nie wszyscy decydują się jednak na kupno pustej działki i budowę. Alternatywą jest remont starego domu. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony, przy dobrym stanie budynku koszty mogą być znacznie niższe od budowy, jednak niekiedy stara bryła może nas ograniczać i nie pasować w pełni do naszej wizji domu.

Skala remontu ma znaczenie

Remont remontowi nierówny. Najczęściej do określenia zakresu prac stosuje się trzystopniową skalę. Mały remont zazwyczaj odnosi się do odświeżenia i odnowienia wnętrza, czyli: wymiana paneli czy parkietu, remont łazienki, uzupełnienie ubytków i malowanie ścian. Nieco bardziej skomplikowaną sprawą jest wymiana instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej. Generalny remont obejmuje prace związane ze zmianami konstrukcyjnymi, wymianę okien, wszystkich instalacji i naprawę dachu. Jest to spore przedsięwzięcie.

Pozwolenie i zgłoszenie

Niektóre typy prac związanych z remontem będą wymagały uzyskania stosownego pozwolenia, inne należy jedynie zgłosić. Musimy uzyskać pozwolenie, kiedy chcemy wybudować na przykład ganek, czy ogród zimowy, którego powierzchnia przekroczy 35 m². Zgłosić należy prace remontowe związane z dachem, przebudową sieci. Jeżeli zdecydujemy się na przykład na wymianę okien, ale nie będziemy ingerować w wielkość otworów okiennych, to nie musimy zgłaszać prac i starać się o pozwolenie.

Koszty

Koszty związane z remontem domu zależą od zakresu prac i stosowanych materiałów. Średnio przyjmuje się, że mały remont może wynieść 8-10% wartości nowego domu. Natomiast generalny remont może pochłonąć nawet do 70% wartości. Planując prace remontowe, dobrze jest poprosić fachowców o ocenę stanu budynku. Pozwoli to uniknąć niespodziewanych kosztów związanych z koniecznością napraw, których wcześniej nie przewidzieliśmy.

Drugie życie starego domu wiąże się sporym nakładem czasu i pieniędzy. Efekt może jednak zaskoczyć. W takich budynkach można połączyć nowoczesność z tradycją. Remontując dom, warto także pomyśleć o ogrodzie. Wysokie drzewa i istniejące już budynki gospodarcze dają ogromne możliwości.

Szukasz domu na sprzedaż? Sprawdź nasze oferty!