fbpx
Zakup mieszkania i związane z tym formalności

Kupno mieszkania i związane z tym formalności

administrator 18 maja 2018

Kupno mieszkania i związane z tym formalności

Kupno mieszkania to wydarzenie, które wpływa na nasze przyszłe życie. Zakup ten wiąże się przeprowadzką, możliwością zaaranżowania przestrzeni według własnych upodobań, ale także z formalnościami: wizytami w urzędach, u notariusza czy koniecznością zapłaty podatków i uregulowaniem opłat. Czas potrzebny na załatwienie tych spraw warto wcześniej zaplanować i odpowiednio przygotować się do czekających nas procedur administracyjnych.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, należy zwrócić szczególną uwagę na stan prawny nieruchomości. Sprawdzić należy nie tylko obciążenia hipoteczne, ale także to, kto ma prawa do lokalu, czy ktoś nie jest zameldowany oraz to, czy nie została zawarta umowa o dożywocie. Umowa sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego powinna zawierać także informacje o ewentualnej komórce lokatorskiej, piwnicy, garażu czy miejscu parkingowym. Oczywiście w przypadku kupna mieszkania z rynku wtórego konieczne jest zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (nie obowiązuje on w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego). Dodatkowo dochodzą opłaty notarialne i sądowe, czyli wpis w księdze wieczystej.

Mieszkanie od dewelopera

Decydując się na kupno mieszkania z rynku pierwotnego, musimy przede wszystkim sprawdzić samego dewelopera. Osoba zainteresowana kupnem mieszkania ma prawo zapoznać się z pozwoleniem na budowę, odpisem z Krajowego Rejestru Sądowego. Deweloper powinien także udostępnić plan budowlany.
Z deweloperem można podpisać specjalną umowę rezerwacyjną, która daje czas na zastanowienie się –  z gwarancją, że wypatrzone mieszkanie nie zostanie sprzedane komuś innemu. Następnym etapem jest umowa deweloperska, która poprzedza właściwą umowę sprzedaży. Daje ona zarówno deweloperowi, jak i kupującemu czas. Deweloper kończy budowę, a kupujący w tym czasie może ubiegać się o kredyt. Podpisanie tej umowy wiąże się z koniecznością wpłacenia zadatku. Kolejnym krokiem jest podpisanie w obecności notariusza właściwej umowy sprzedaży. Należy pamiętać o opłatach, takich jak: taksa notarialna, opłata za odpis aktu notarialnego, otwarcie księgi wieczystej i w przypadku nowego mieszkania – opłata za wpis do księgi. Dodatkowe formalności i opłaty związane z np. wpisem do hipoteki są związane z kredytem. Ostatnim etapem jest odbiór mieszkania. Kupujący powinien sprawdzić, jakie są ostateczne wymiary lokalu, czy nie ma wad w wykonaniu prac oraz – czy standard wykończenia odpowiada warunkom zapisanym w umowie. Można poprosić o przysługę osobę, która zna się na pracach budowlanych i będzie w stanie fachowo ocenić stan mieszkania.

Ostatnie formalności

Po załatwieniu wszystkich formalności związanych z kupnem mieszkania koniecznie trzeba zgłosić nowego właściciela do stosownego urzędu gminy lub miasta i uregulować sprawy w spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnocie mieszkańców. Po przeprowadzce należy powiadomić pracodawcę, bank, operatora sieci komórkowej o zmianie adresu. Oczywiście, nie wolno zapominać  o rodzinie i znajomych.