fbpx
Aneks kuchenny i jego wpływ na mieszkanie

Pomysł na aneks kuchenny

administrator 27 kwietnia 2018

Pomysł na aneks kuchenny

Aneks kuchenny to obecnie najczęściej stosowane rozwiązanie. W starszym budownictwie było ono rzadkością. Aneks sprawdza się zwłaszcza w przypadku niewielkich mieszkań. Połączenie kuchni i pokoju dziennego ma wiele plusów, ale także i wad.

Plusy mieszkania z aneksem kuchennym

Decydując się na kupno mieszkania, możemy wybrać, czy bardziej odpowiada nam oddzielna kuchnia, czy aneks kuchenny. Rozwiązania te mają swoje plusy i minusy. Zaletą aneksu kuchennego jest to, że wraz z pokojem dziennym tworzy on dużą, otwartą przestrzeń. Takie połączenie sprawdza się podczas częstego przyjmowania gości. Nie musimy wychodzić do innego pomieszczenia, aby przygotować posiłek, czy zaparzyć kawę. Połączenie z salonem sprawia, że w części kuchennej mamy dostęp do światła dziennego, dzięki  temu całość wygląda lepiej.

Minusy aneksu kuchennego

Aneks kuchenny ma także swoje minusy, których powinni być świadomi przyszli właściciele mieszkania. Zapachy przygotowywanych posiłków będą roznosić się po całym mieszkaniu. Pomieszczenie w którym odpoczywamy musi być zadbane, aby całość wyglądała estetycznie i schludnie. Zadbać trzeba o porządek w części kuchennej, a wielu z nas nie zawsze ma na to czasu. Może to być kłopotliwe zwłaszcza podczas rodzinnych uroczystości. Gotowanie może sprawić, że częściej będziemy musieli na przykład czyścić obicie kanap, czy prać firany i zasłony.

Jak zaprojektować aneks kuchenny

Decydując się na kupno mieszkania z aneksem kuchennym, powinniśmy sprawdzić, czy pomieszczenie w którym ma znajdować się kuchnia i salon nie sprawi nam problemów aranżacyjnych. Meble powinny ze sobą współgrać i tworzyć całość. W niewielkich pomieszczeniach lepiej postawić na zabudowę jednostronną. Jeżeli mamy do dyspozycji więcej miejsca ciekawym pomysłem jest stworzenie zabudowy kuchennej w kształcie litery „L” lub zaprojektowanie wyspy oddzielającej część pokojową od kuchennej. Już na etapie projektu powinniśmy pomyśleć o tym, aby usprawnić sobie pracę w kuchni. Duże znaczenie ma odpowiednie rozmieszczenie kuchenki, lodówki i zlewu.

Mieszkania z aneksem kuchennym są obecnie najczęściej spotykane na rynku nieruchomości. Cenią je zarówno deweloperzy, jak i kupujący. Połączenie części kuchennej z pokojem dziennym to duża oszczędność miejsca.

Szukasz mieszkania? Sprawdź nasze oferty!