fbpx
Mieszkanie w kamienicy. Wady i zalety.

Połączenie tradycji i nowoczesności. Plusy i minusy mieszkania w kamienicy.

administrator 20 marca 2018

Połączenie tradycji i nowoczesności. Plusy i minusy mieszkania w kamienicy.

Stare kamienice są nieodzownym elementem architektonicznym wielu miast. Wyremontowane i odrestaurowane stanowią ozdobę i tworzą niepowtarzalny klimat, zupełnie odmienny od tego, który panuje na blokowisku. Mieszkanie w kamienicy ma swoje wady i zalety. Każdy, kto zastanawia się nad kupnem tego typu nieruchomości, powinien dokładnie przeanalizować plusy i minusy takiej inwestycji.

Urok starej kamienicy – plusy

Kamienice budowano najczęściej blisko centrum. Są one doskonałym miejscem do życia dla osób, które uwielbiają gwar miasta. Budynki te mają swoją historię, niejednokrotnie niezwykle barwną. Mieszkania w kamienicy mają zazwyczaj sporą powierzchnię, dodatkowo pomieszczenia są wyższe niż w blokach. Daje to ogromne możliwości aranżacyjne. Mieszkanie w kamienicy to przestrzeń, w której sprawdzą się wszelkie połączenia nowoczesności z tradycją.

Minusy mieszkania w kamienicy

Nie każdemu odpowiada mieszkanie w centrum miasta. Poza ulicznym hałasem dokuczać może problem z zaparkowaniem samochodu itp. Kamienice mają najczęściej ceglane, grube mury. Sprawdzają się one w lecie, bo idealnie chronią przed upałem, jednak zimą musimy liczyć się z większymi rachunkami za ogrzewanie. Sporym problemem są bardzo często wszelkie kwestie remontowe, takie jak: wymiana instalacji elektrycznej, wymiana okien czy zmiana systemu ogrzewania. Konieczne jest dostosowanie się do wymogów konserwatora zabytków. Remont może pochłonąć naprawdę pokaźne kwoty.

Inwestycja

Kupno mieszkania w kamienicy to spora inwestycja. Jednak obecnie coraz częściej doceniamy stylowe, stare budynki z historią. Dostrzegalne jest to w praktycznie każdym mieście. Widać to także w Toruniu. Bydgoskie Przedmieście powoli odzyskuje klimat sprzed wielu lat. W tej części miasta znajduje się wiele reprezentacyjnych kamienic, a uroku okolicy dodaje sąsiedztwo Parku Miejskiego założonego na początku XIX stulecia.

Mieszkanie w kamienicy ma wiele plusów. Daje one poczucie przestrzeni, której tak często brakuje mieszkańcom blokowisk. Pozwala to na stworzenie ciekawych aranżacji i niepowtarzalnego klimatu. Jednak nie należy zapominać o wadach. Decydując się na kupno takiej nieruchomości trzeba być przygotowanym na dość kosztowny remont i pewnie nieudogodnienia, które wynikają z wieku budynku.